Podizanje voćnjaka - saveti
Pri podizanju voćnjaka poznata je činjenjica da za svaku vrstu odgovaraju određeni uslovi sredine (zemljište, klima,ekspozicija itd.), pa pre podizanja voćnjaka treba dobro proučiti te uslove. Ali u obzir moramo da uzmemo i tržište.Šta sa voćem?
Pre sađenja – saveti
Pre sađenja skraćuju se žile,uklanjaju se povređeni delovi na žilama.Svi preseci trebaju da budu pravi.Posle prekraćivanja žila sadnica se potapaju u 2% rastvor plavog kamena radi dezinfekcije preseka,pa potom u kašu goveđe balege,zemlje i vode.
U ovoj kaši žile treba da ostanu 12-24 sata.Na zemljištu gde je urađena osnovna obrada kopaju se jame dubine 40 cm, širine 50 cm.A tamo gde je nemoguće odraditi osnovnu obradu kopaju se jame 100-200cm, širine 60cm.
Ovako pripremljene jame se ostave oko dve nedelje kako bi se zemlja slegla.Na dno jame se stavlja smeša 2-3 lopate stajnjaka pomešano sa zemljom.preko tog sloja stavlja se sloj zemlje.Odredi se dubina sadnje,postavi se sadnica,navlači se dovoljno plodne zemlje oko žila.
Kada se stavi dovoljne zemlje izvrši se sabijanje oko sadnice (voditi računa o tipu zemljišta)Po površini se stavlja kompleks NPK đubriva ,pa preko njega sloj zemlje.Organska i mineralna đubriva ne smeju biti u dodiru sa žilama.
Po sadnji i u narednim godinama vrši se negovanje voćnjaka, tj. primenjuju se pomotehničke i agrotehničke mere. Pomenućemo neke od tih mera:rezidba,đubrenje, održavanje zemljišta,navodnjavanje, zaštita od bolesti i štetočina.